یکی از مواردی که از اهمیت بسیار زیادی برای هر دانشجویی ،راهی خارج کشور برای ادامه تحصیل، برخوردار است اعتبار دانشگاه مقصد است. این نکته گاها با بی توجهی بعضی از دوستان باعث صدمه به خیلی از هموطنانمان شده است. یکی از اساتید دوره کارشناسی ما که برای مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های هند اقدام کرده بود بعد از صرف هزینه ای در حدود 2،500،000 تومان (این هزینه فقط مربوط به اخذ پذیرش بوده و بیش از 1،000،000 تومان هم هزینه سفر به هند داشته) در مرحله ثبت نام نهایی متوجه شده که این دانشگاه اصلا از اعتباری برخوردار نیست و وزارت علوم ایران این دانشگاه را به عنوان دانشگاهی مورد تایید نمی شناسد. پس توصیه من به همه دوستان عزیز متقاضی، لطفا قبل از اقدام سعی کنید چندین ماه تحقیقات داشته باشید، در همه زمینه ها، خصوصا در زمینه اعتبار دانشگاه. در قسمت لینک ها، وب سایت سازمان دانش آموختگان وزارت علوم را لینک کرده ام که معتبرترین منبع در این زمینه می باشد. همچنین می توانید از طریق وب سایت رایزن علمی ایران در هندوستان این موضوع را جستجو کنید.

در ضمن آگاه باشید که بعضی از دانشگاه ها فقط در مقاطعی مشخص مورد تایید می باشند و همچنین دیده شده است که دانشگاهی مورد تایید است اما چند رشته خاص آن بدون اعتبار می باشد.

انصافا بدون توجه به غولی به اسم کنکور در سیستم دانشگاهی ایران، کشور ما از نظر علم پزشکی دارای پیشرفت های خوبی می باشد و این را می توان از پزشکان معروف ایرانی چه در کشور و چه در خارج از کشور مطمئن شد.  بر همین اساس وزارت بهداشت سخت گیری بیشتری را در مورد ارزشیابی مدارک صادره از دانشگاه های هند اعمال می نماید.

در ادامه مطلب  اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت آورده شده است.

دانشگاه های هندوستان که مدرک آنها دارای اعتبار و قابل ارزشیابی در وزارت بهداشت ایران می باشند:

All India Institute of Medical Sciences, New Delhi

 University of Mumbai

 University of Calcutta

 University of Delhi

 University of Madras, Chennai

 The Tamil Nadu Dr. M.G.R. Medical University, Chennai

 University of Pune

 Panjab University

 Aligarh Muslim University

 Jamia Hamdard University, New Delhi 

 Banaras Hindu University

Post Graduate Institute of Medical Education and Research, Chandigar

 Rajiv Gandhi University of Health Sciences, Bangalore

 Manipal University

 University of Mysore

 Bangalore University

 Jawaharlal Nehru University, New Delhi

 

  نظرات()