اداره کردن هزینه‌ها را می‌توان با کنترل هزینه سکونت شروع کرد چون یقیناً برای بسیاری از ماها بیشترین هزینه در مقایسه با سایر هزینه‌های زندگی است.

دوستان در مقدمه بگم که خیلی دنبال مطلب ندوید.

واسه یکی از دوستان یه هاستل یا به قول خودمون یه خوابگاه گرفتیم با سه وعده غذا در روز هر ماه ۳۰۰۰ روپیه یعنی یه چیزی تو مایه‌های ۶۰ هزار تومان و از طرف دیگر واسه یکی دیگر از بچه‌ها یه خونه سه خوابه گرفتیم فقط کرایه خونه ۴۵۰ هزار تومان در ماه خوب حالا اگر بخواهیم هزینه وسایل خونه را هم واسه نفر دوم در نظر بگیریم چیزی در حدود ۳ میلیون تومان و ماهانه حداقل ۵۰۰ هزار تومان هم خورد و خوراک و سایر خرج ها.

یعنی:

 یه نفر فقط ماهی ۶۰ هزار تومان و نفر دیگر ماهی ۹۵۰ هزار تومان + ۳ میلیون تومان وسایل خونه

فکر نمی‌کنم این موضوع نیاز به توضیح داشته باشه...

نه! یه کم توضیح لازمه...

از هاستل (خوابگاه) شروع می کنم:

اینجا علاوه بر خوابگاههای دانشگاه یه سری خوابگاه خصوصی در سطح شهر هست  یه چیزی مثل خوابگاههای دانشگاههای ایران ولی با کیفیت و قیمت کمتر.

از نظر نظافت خیلی خوب نیستند و خوب بستگی به شخصی داره که میخواد آنجا زندگی کنه. یه عده هستند که نمی‌خواند حتی یه شب هم آنجا بخوابند و بعضی های دگه حالا چندین ماهه که دارند راحت زندگی می کنند. شرایط و قیمتها هم متفاوت است معمولاً ۳ تخته تا ۵ تخته بصورت سویت می‌باشند یعنی هر اتاق حمام و دستشویی مجزا داره و روزانه هم تمیز می کنند.

در هر روز ۳ وعده غذا می‌دهند  معلومه که غذا هندی است و هندی ها هم حتی ماست و پنیر را با فلفل می‌خورند پس خیلی باید با غذای تند راحت باشی که بتونی در هاستل زندگی کنی.

هزینه ماهانه از ۵۰ هزار تومان تا ۷۰ هزارتومان است که اول ماه باید پرداخت شود. قرارداد را بصورت ماهانه می‌نویسند و قراردادش هم مورد تأیید پلیس هست و می تونی باهاش در اداره پلیس ثبت نام کنی.

 

خوابگاه های دانشگاه

دانشگاه دو نوع خوابگاه داره یکی برای مجردها که بهش میگن: هاستل و یه نوع دگه هم  برای متاهل ها به نام کوارتر که نمیشه با هم مقایسه کرد چون از نظر کیفیت خیلی با هم فرق دارند اولی  خوابگاه دانشجویی و چند نفر که خیلی نمیشه گفت با هم راحتن مجبورن با هم زندگی کنن و کوارتر ها خانه‌های تک خوابه هستن که هر کس با خانواده اش زندگی می کنه.

تا کنون دانشگاه جواهر به دانشجویان مجرد خارجی هاستل نداده ولی شنیده‌ام که سال دگه میدن ! ولی به متاهل ها کوارتر داده‌اند که هر ماه ۷۰ هزارتومان کرایه می گیرند.

 

منزل

اکثر ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند که در منزل استیجاری زندگی کنند چون دوست دارند آزاد باشند. هر وقت دوست داشتند باشند و هر برنامه‌ای که داشتند را بدون هیچ دردسری برگزار کنند.

اصلاً نمیشه در مورد کیفیت خونه ها حرف زد چون از زمین تا آسمون با هم فرق دارند.

واقعاً غیر قابل باور است. همین اطراف دانشگاه جواهر....

یه شهرک هست به نام Indu Fortune بسیار زیبا و تمیز. توضیح نمی دم فقط باید ببینید.....

اما چند متر انطرف تر جاهایی می‌بینید خیلی کثیف که نمیشه حتی یه شب هم خوابید.

اینو گفتم که تضاد را گفته باشم ولی در کل خونه های خیلی خوب و قابل قبولی با قیمت مناسب پیدا می شه از ۱۰۰ هزار تومان به بالا.

مهمه که در چه منطقه ای خونه می گیرید!

پول پیش هم اینجا نمی گیرن فقط ۱ یا ۲ ماه کرایه را بصورت پیش پرداخت می گیرند.

 

زندگی آرام و همراه با شادی را برای همه دوستان در حیدرآباد آرزو می کنم.

  نظرات()