متاسفانه دچار روزمرگی شده ایم و تصمیمات دولت در بخش های مختلف نیز همین وضعیت را دارد و از جمله وزارت علوم.

امیر طاهرخانی در گفت و گو با خبرنگار سرویس مجلس تابناک با بیان اینکه مشکلات حادی در جامعه مطرح است که یکی از آنها آزمون دکترا است، افزود: با توجه به نیاز کشور به تحصیلات تکمیلی و تاکیدات رهبر انقلاب، اهتمام موثر به این مقوله لازمه دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز و توسعه کشور است. هماهنگی برنامه های کوتاه مدت و برنامه های بلند مدت از دیگر ملزومات تحقق اهداف سند چشم‌انداز است که این کار نیز صورت نگرفته و مشخص نیست با این وضعیت به کجا خواهیم رسید.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه تاکید کرد: تحصیلات تکمیلی در بلاتکیفی به سر می برد و بسیاری از کسانیکه برای ادامه تحصیل برنامه ریزی کرده اند بلاتکلیفند. نباید گله داشت که چرا افراد برای ادامه تحصیل جذب کشورهای دیگر می شوند، چون فضا برای ادامه تحصیل در کشور به دلیل بی برنامگی مختل شده است.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: افراد خود را معطل وزارت علوم و یا سایر سازمانها نمی کنند و خروج این سرمایه از کشور به کشور آسیب خواهد رساند و این تنها به دلیل بی برنامگی است.
 
وی در پاسخ به این سوال که، وزارت علوم می گوید که فرار مغزها وجود ندارد در حالیکه ایران در رتبه اول فرار مغزها قرار دارد، گفت: بنا بر آمارهای موجود فرار مغزها واقعیتی انکار ناپذیر است. بین مهاجرت نخبگان و فرار مغزها تفاوتی وجود ندارد. اینها بازی با کلمات است.

افرادی که باید در توسعه کشور و ارتقای آن سهیم باشند به کشورهای دیگر می روند و این اتفاق در سطوح مختلف رخ می دهد. از دانش آموز گرفته تا استاد دانشگاه در فکر مهاجرت هستند. این موضوع اتفاق خوبی نیست.

طاهرخانی با تاکید بر اهمیت نخبگان برای کشور خاطر نشان ساخت: امیدواریم برای این موضوع برنامه ریزی شود و آنچه مورد نیاز نخبگان است در کشور مهیا شود و فضای لازم برای فعالیت علمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی فراهم شود.

اینها پله های ترقی کشور هستند که در حال خروج از کشورند و بدون داشتن این سرمایه ها رشد و توسعه ای نخواهیم داشت.

  نظرات()